Menu Zamknij
dzieci na marszu niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Stawiskach!

Było pochmurno i chłodno, ale to nie przeszkodziło mieszkańcom Miasta i Gminy Stawiski oraz zaproszonym gościom godnie uczcić 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po uroczystej Mszy św. w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego pod Pomnik Niepodległości Ojczyzny wspólnie maszerowali młodsi i starsi, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych, instytucji i organizacji, by razem oddać hołd walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę. Uroczystość odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem z udziałem wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 18 Łomżyński Pułk Logistyczny oraz Orkiestry Wojskowej w Giżycku.

– Serdecznie dziękuję naszym gościom i mieszkańcom oraz tym, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Stawiskach mówi Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk. Słowa uznania i gorące podziękowania kieruję również do wszystkich osób, instytucji, organizacji i grup zaangażowanych w przygotowanie i przebieg uroczystości, bo to dzięki Wam nasze obchody miały tak uroczysty charakter.

Msza św. w Kościele Parafialnym

Pierwszym elementem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była uroczysta Msza św. w Kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego odprawiona przez proboszcza ks. kan. dr Wojciecha Turowskiego, która odbyła się z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz pocztów sztandarowych: 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, Gminy Stawiski, jednostek OSP z gminy Stawiski, Hufca ZHP Kolno im. Jana Bytnara Rudego oraz Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.  Za oprawę muzyczną Mszy św. odpowiadał chór parafialny.

Fotorelacja dostępna jest TUTAJ: parafia.stawiski.pl

Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik na Placu Wolności. Wielu z nich miało przypięte kotyliony, które specjalnie na to święto przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

Uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości Ojczyzny

W Parku Miejskim w Stawiskach przy Pomniku Niepodległości Ojczyzny, po podniesieniu przez poczet flagowy na masz flagi Polski i wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” odbyła się dalsza część obchodów, na którą składały się okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów.

– Ten pomnik nasi przodkowie postawili dokładnie 100 lat temu, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o niepodległość Polski. Zostawili nam ślad i zobowiązanie, byśmy nie zapomnieli – przypomniała Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk. Dziś jest on dla nas symbolem, miejscem pamięci i hołdu również dla tych, którzy tej wywalczonej wolności bronili w niejednym boju.

W swoim przemówieniu Pani Burmistrz przypomniała los zasłużonego żołnierza ze Stawisk Stanisława Wiktora Steczkowskiego „Zagończyka” oraz jego rodziny, zachęcała do poznawania historii przodków oraz apelowała o wspólną troskę o Gminę Stawiski i o Polskę.

– Naszym obowiązkiem jest znać i szanować historię, stać na straży jej pamięci, ale wyzwaniem jest odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość naszej Ojczyzny – mówiła Pani Burmistrz. – My naprawdę mamy wpływ na to, w jakim kraju żyjemy, zróbmy więc wszystko, by przyszłe pokolenia miały nas za co szanować.

Głos zabrali również Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP, Marek Komorowski Senator RP, Tadeusz Klama Starosta Kolneński. Niektórzy parlamentarzyści delegowali swoich przedstawicieli, by zabrali głos i złożyli kwiaty w ich imieniu. Pan Maciej Dybowski Dyrektor Biura Poselskiego Szymona Hołowni w imieniu Marszałka Sejmu RP złożył kwiaty, odczytał również list od Macieja Żywno Wicemarszałka Senatu RP. Posłankę na Sejm RP Alicję Łepkowską-Gołaś reprezentowała Pani Agnieszka Pijanowska Dyrektor Biura Poselskiego. Stefana Krajewskiego Sekretarza Stanu w MRiRW reprezentował Pan Krzysztof Rafałowski. Natomiast Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Dariusz Piontkowski przesłał list (w załączniku).

Kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości Ojczyzny w Stawiskach złożyło aż 18 delegacji w tym m.in. wspomniani parlamentarzyści oraz ich przedstawiciele. Jako piersi wiązankę złożyli: Burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska wraz Zastępcą  Burmistrza Iwoną Niedźwiedzką oraz z majorem Janem Krysiukiem reprezentującym dowódcę 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Następnie kwiaty składali m.in. samorządowcy: Starosta i Wicestarosta Kolneński, Burmistrz Szczuczyna, przedstawiciele Policji i Państwowej Straży Pożarnej, ale też Radni Rady Miejskiej w Stawiskach; przedstawiciele sołtysów z Gminy Stawiski, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Stawiski i Powiatu Kolneńskiego, reprezentacje szkół w Stawiskach i Porytem oraz Przedszkola Miejskiego; Spółdzielni Energetycznej Stawiski, harcerze z 64-tej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „WAGABUNDA” ze Stawisk, Seniorzy, druhowie z jednostek OSP z Gminy Stawiski i Koła Gospodyń Wiejskich.

Całość tej części uroczystości, muzycznie uświetniła Orkiestra Wojskowa w Giżycku, której tamburmajorem jest starszy chorąży Karol Chomiuk. Na zakończenie obchodów orkiestra zagrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny poprowadziła Katarzyna Dzikowska dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stawiskach.

Kompanię honorową pod dowództwem podporucznika Radosława Gos wystawił 18 Łomżyński Pułk Logistyczny. Apel Pamięci odczytała porucznik Marlena Grzybowska.

Za nagłośnienie uroczystości odpowiadał Paweł Podeszwik.

Zdjęcia z uroczystości wykonali: Lech Kossewski i Przemysław Niedźwiedzki. Fotorelacja z gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się 10 listopada 2024 roku w Stawiskach dostępna jest TUTAJ

Może Ci się spodobać: