Konferencja Ministra Edukacji i Nauki dotycząca powrotu uczniów do nauki stacjonarnej

W czwartek, 29 kwietnia podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki przedstawił szczegóły powrotu do nauki stacjonarnej w szkołach i placówkach. Minister Przemysław Czarnek przybliżył także założenia programu MEiN dotyczącego wsparcia uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej. Minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej powiedział:

Rok szkolny zakończy się 25 czerwca. Jesteśmy przekonani, że zakończenie roku szkolnego w trybie stacjonarnym po kilku bądź nawet kilkunastu tygodniach pobytu w szkole przyczyni się bardzo mocno do tego, że poprawi się zarówno wiedza, jak i w ogóle samopoczucie.

Szef MEiN dodał, że powrót do szkół będzie miał istotne znaczenie dla odbudowania więzi między uczniami i nauczycielami:

Każdy dzień nauki stacjonarnej jest na wagę złota i jest dużo lepszy niż kilka dni nauki zdalnej. Zachęcam do tego, aby po powrocie do szkół skupić się głównie na odbudowaniu wspólnoty i więzi między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami.

Wsparcie uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej

Ważnym tematem konferencji był także szeroki program wsparcia uczniów w powrocie do szkół po długotrwałym okresie nauki zdalnej przygotowany przez MEiN. Składa się on z czterech elementów:

  • powrót do pełnej sprawności fizycznej,
  • wsparcie psychologiczno-pedagogiczne,
  • działania profilaktyczne dotyczące wad wzroku,
  • pomoc w uzupełnieniu wiedzy.

Przedstawiając założenia programu, minister Przemysław Czarnek podkreślił:

Dyrektorzy i nauczyciele zdecydują, czy wprowadzą 1 godzinę tygodniowo dobrowolnych zajęć dodatkowych od czerwca, czy od września. To elastyczny system. Chcemy, aby 187 mln zł było wykorzystane w sposób jak najbardziej efektywny.

Minister Edukacji i Nauki zaznaczył, że elastyczne podejście pozwoli na najbardziej efektywne wykorzystanie wsparcia finansowego:

Dokładnie w ten sam sposób zaplanowane jest postępowanie z programem wsparcia kondycji fizycznej – szkoły będą mogły zdecydować, czy uruchomią go w czerwcu, czy we wrześniu.

 

WIDEO