Menu Zamknij

Poznaj Polskę – poznajemy Supraśl!

Jest mi szczególnie miło przybliżyć Państwu nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa, która w tak dużym stopniu wspiera edukację patriotyczną. Nabór wniosków do programu ruszył 6 września. Projekt jest częścią rządowego programu „Polski Ład”. Celem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Dzięki środkom z programu młodzi ludzie będą mogli poznawać istotne miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski, ważne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości. Będą mogli bezpośrednio doświadczać przeszłości i odkrywać ją w ciekawy sposób. W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” organy prowadzące szkoły otrzymają dofinansowanie do 80 proc. całkowitego kosztu wycieczek – w naszym przypadku 5000 zł. Wkład własny w wysokości 1250 zł został zabezpieczony przez Burmistrz Stawisk, p.Agnieszkę Rutkowską, za co naszej burmistrz serdecznie DZIĘKUJEMY!

Środa, 10 listopada 2021 r.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Wystawa objęła dwie sale pełne maszyn introligatorskich i poligraficznych. Uczniowie samodzielnie doświadczyli całego procesu powstawania książki. Pani przewodnik dokładnie omówiła i pokazała ten proces, który zaczyna się od zrobienia kartki papieru. Chętni uczniowie uczestniczyli w drukowaniu strony za pomocą prasy drukarskiej. Siłą własnych  nóg  mogli ,również wprowadzić maszyny drukarskie w ruch. Przy okazji zwiedzania dowiedzieli się skąd się wzięło powiedzenie „Przeczytać książkę od deski do deski”. Na zakończenie wizyty uczniowie samodzielnie wydrukowali własne zakładki do książki.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Ikon. Wystawa ,którą tam oglądaliśmy ma charakter multimedialny. Eksponaty wzbogacone w oprawę świetlną , obrazową i dźwiękową  nawiązywały do wnętrza cerkwi, pieczary pustelniczej, wiejskiej chaty. To wszystko wprowadzało nas w kompletacyjny nastrój i pomogło zrozumieć rolę ikony w prawosławiu. Uczniowie dowiedzieli się ,że kult  ikony wychodził poza świątynię. Odgrywały doniosłą rolę w życiu codziennym, towarzyszyły człowiekowi w najważniejszych momentach życia.

Kolejnym punktem wycieczki  był Monaster- zespół klasztorny Bazylianów na, którego dziedzińcu znajduje się okazała obronna Cerkiew Zwiastowania NMP. Tu uczniowie  podziwiali Supraską Ikonę Matki Boskiej- kopię Smoleńskiej Ikony Matki Boskiej , którą cerkiew otacza wielkim kultem. Duży zachwyt w świątyni wzbudził ogromny pozłacany żyrandol, również ozdobiony ikonami. Zawieszony pod ciekawym sklepieniem zwrócił uwagę na piękne malowidła przedstawiające sceny biblijne, które z łatwością uczniowie odczytali. Zrozumieli jak wiele łączy katolicyzm i prawosławie.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie „Wersalu północy”- zespołu pałacowo parkowego Branickich w Białymstoku. Pamiątka po rodzinie Branickich.

Zależy mi, aby w przedsięwzięciu wzięła udział jak największa liczba uczniów
i nauczycieli, dlatego zwracam się z prośbą o rozpropagowanie informacji o projekcie
w Państwa szkole i placówce oświatowej. Informacje o przedsięwzięciu będziemy
przekazywać Państwu także w pierwszych dniach nowego roku szkolnego.
Pragnę zapewnić, że idea szeroko rozumianej edukacji patriotycznej jest
mi szczególnie bliska. Chciałbym, aby młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą
decydować o losach naszego kraju, znali polską kulturę, szanowali język i dziedzictwo
narodowe, a przede wszystkim dorastali w poczuciu dumy z bycia Polakami. Jestem
przekonany, że program „Poznaj Polskę” będzie się do tego przyczyniał.

Z wyrazami szacunku,
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki

 

przycisk galerii

Może Ci się spodobać: