Menu Zamknij

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

7 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły z dyrekcją i nauczycielami wzięli udział w gminnych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości Polski. Delegacje klas i wychowawcy ze sztandarem szkoły na czele udali się przed budynek remizy OSP, by włączyć się do gminnych obchodów. Z flagami biało-czerwonymi i przypiętymi kotylionami ruszyliśmy do kościoła, by uczestniczyć we Mszy św. dziękczynnej za odzyskanie wolności przez Polskę. Homilię wygłosił ks. prof. A. Najda, który przypomniał, że ,,miłość do Ojczyzny wypływa z Dekalogu”. Podkreślił, że ,,Ojczyzna to Rodzina, którą powinniśmy miłować”.

Następnie udaliśmy się pod Pomnik Niepodległości. Delegacje władz gminy, powiatu, województwa, posłowie składali kwiaty i palili znicze. Uczniowie byli świadkami Apelu Poległych ku czci najwierniejszych synów polskiej ziemi – obrońców jej wolności.  W czasie uroczystości  salwę honorową oddali  Żołnierze z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

Po przejmującej uroczystości wszyscy udali się pod mural poświęcony miejscowemu patriocie pułkownikowi Armii Krajowej Stanisławowi Steczkowskiemu pseudonim ” Zagończyk”. Bohater to uczestnik rozbrajania Niemców w 1918 roku w Stawiskach, wojny bolszewickiej i II wojny światowej. Pułkownik Steczkowski to żołnierz odznaczony Virtuti Militari i orderem ,,Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Mural poświęcony „Zagończykowi” został odsłonięty przez członków rodziny, przedstawicieli władz lokalnych i wojskowych.

Była to kolejna lekcja żywej pamięci i wdzięczności minionym pokoleniom, które przywróciły nam wolną Ojczyznę.

 

przycisk galerii

ZOBACZ TEŻ na stawiski.pl

 

Może Ci się spodobać: