Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 996 r. otworzyło przed krajem nieznane wcześniej możliwości. Młode państwo polskie wyszło z kryzysu i przyłączyło się do zupełnie nowej strefy kulturowej i cywilizacyjnej. Akt przyjęcia chrztu uważa się za symboliczny początek państwa oraz polskiego Kościoła katolickiego. W 2019 roku ustanowiono
14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy.
Do chrztu Polski doszło w 966 r. Wtedy to książę Mieszko I został katolikiem, a Polska stała się państwem chrześcijańskim uznawanym przez swoich sąsiadów. Decyzja ta wpisała Polskę w krąg cywilizacji łacińskiej i jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.
Chrzest Polski zapewnił niezależność kościelną przez stworzenie biskupstwa podległego Rzymowi. Był początkiem procesu wiążącego Polskę z łacińskim kręgiem cywilizacyjnym i państwami Europy Zachodniej.
Nie jest znana dokładna data chrztu Polski. Przyjmuje się, że było to 14 kwietnia 966 r. Na ten dzień przypadła Wielka Sobota, która tradycyjnie była dniem, kiedy udzielano chrztów.
W lutym zeszłego roku Sejm przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy. Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, „zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”.
Miejsce chrztu Polski
Nie jest znane dokładne miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Kronikarz Jan Długosz wskazał na Gniezno. Istnieją też źródła, które podają, że miejscem chrztu Polski był Poznań. Według archeologów chrzest Polski odbył się w jednej z siedzib księcia Mieszka I. Uroczystość mogła mieć miejsce w Gnieźnie, Poznaniu i Ostrowie Lednickim. W tym ostatnim miejscu odkryto miejsce, które mogło być basenem chrzcielnym, a w Poznaniu odkryto misę chrzcielną.
Obchody rocznicy chrztu Polski
W 2016 r. obchodzono w Polsce 1050. rocznicę chrztu Polski. Było to wydarzenie o charakterze państwowo-religijnym. W tym samym roku, z uwagi na trwające w Krakowie Światowe Dni Młodzieży, do Polski z wizytą przybył papież Franciszek.
Główne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski odbyły się 14 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie. Dzień później obchody były w Poznaniu, wraz ze Zgromadzeniem Narodowym z orędziem prezydenta Andrzeja Dudy w Poznaniu.
1000. rocznica chrztu Polski przypadła w 1966 roku. Kościół zorganizował obchody na Jasnej Górze w Częstochowie. Podczas tych obchodów chrztu Polski zawierzono naród polski pod opatrzność Matki Boskiej na kolejne 1000 lat. Natomiast władze PRL zorganizowały obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. W ramach tych obchodów przeprowadzono akcję budowania tysiąca szkół na tysiąclecie.
Wiecej na swietochrztu.pl