Menu Zamknij

„Poznajemy Podlaskie” – Przedsięwzięcie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

W ramach programu wycieczki w pierwszej kolejności udaliśmy się do Tykocina – urokliwego miasteczka, położonego w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią, na zachód od Białegostoku.

Nasza grupa wyruszyła z miejsca zbiórki rankiem, udając się autobusem do Tykocina. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zabytkowego zamku w Tykocinie, który w przeszłości pełnił rolę siedziby królewskiej oraz miejsca spotkań ważnych osobistości.

Udaliśmy się także, aby zwiedzić zaplanowane miejsca, podziwiając zabytkowe budynki i urokliwe krajobrazy, m.in. zamek, Wielką Synagogę, Dom Talmudyczny, Kościół Barokowy, rynek z pomnikiem Stefana Czarnieckiego    i Orła Białego, pamiątkową tablicę Markusa Zamenhofa oraz Wiatrak Koźlak.

Następnie przejechaliśmy do Białegostoku. W ramach zrealizowanego programu wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć wiele atrakcji tego pięknego miasta: zespół parkowo – pałacowy Branickich, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, Rynek Kościuszki z Ratuszem, Szlak Białostockich murali, Bazylikę Mniejszą św. Rocha oraz Archikatedrę Białostocką. A także Muzeum Sybiru – wycieczka do Muzeum Sybiru w Białymstoku pozwoliła poznać tragiczne losy Polaków deportowanych na wschód, warunki życia na Syberii, a także historię obozów i sowieckich represji wobec Polaków. W muzeum znajdują się liczne eksponaty, dokumenty, fotografie oraz relacje świadków tamtych wydarzeń, które pomagają zrozumieć skalę tragedii i cierpień tych ludzi.

Ostatnią miejscowością na trasie wycieczki była miejscowość Kruszyniany. Uczestnicy mieli okazję poznać historię i tradycje miejscowej społeczności tatarskiej, mieszkańców Kruszynian. Podczas wizyty w miejscowości, mieliśmy możliwość degustacji tradycyjnych potraw tatarskich oraz uczestnictwa w warsztatach rzemieślniczych, gdzie można było zobaczyć jak powstają tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Ponadto, mieliśmy także okazję do spotkania z lokalnymi mieszkańcami, którzy opowiadali nam o historii swojej społeczności oraz obyczajach i zwyczajach panujących w Kruszynianach.

Wycieczka była doskonałą okazją do poznania kultury i historii mniejszości narodowych w Polsce, a także do poszerzenia swojej wiedzy na temat tradycji i zwyczajów tatarskich. Była to niezapomniana przygoda, która pozostanie w naszej pamięci na długo.

 

Na finansowanie przedsięwzięcia w roku szkolnym 2023/2024 Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna
przeznaczyła kwotę około 1 200 000,00 zł.

Wsparcie finansowe organizacji jednej wycieczki nie może przekroczyć kwoty 7 500,00 zł,
przy czym łączny koszt na jednego ucznia nie może przekroczyć 250,00 zł na dobę.

Może Ci się spodobać: