Menu Zamknij

Kolejna wycieczka z dofinansowaniem! Łącznie 10 000 zł!

Dwa tygodnie po wycieczce uczniów klas IV-VI do Supraśla udali się także najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas I-III.

W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” Gmina Stawiski otrzymała dofinansowanie do 80 proc. całkowitego kosztu obu tych wycieczek – w naszym przypadku łacznie 10 000 zł. Wkład własny w wysokości 2500 zł (dwie wycieczki) został zabezpieczony przez Burmistrz Stawisk, p.Agnieszkę Rutkowską, za co naszej burmistrz jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY!

Wtorek, 23 listopada 2021 r.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Wystawa objęła dwie sale pełne maszyn introligatorskich i poligraficznych. Uczniowie samodzielnie doświadczyli całego procesu powstawania książki. Pani przewodnik dokładnie omówiła i pokazała ten proces, który zaczyna się od zrobienia kartki papieru. Chętni uczniowie uczestniczyli w drukowaniu strony za pomocą prasy drukarskiej. Siłą własnych  nóg  mogli ,również wprowadzić maszyny drukarskie w ruch. Przy okazji zwiedzania dowiedzieli się skąd się wzięło powiedzenie „Przeczytać książkę od deski do deski”. Na zakończenie wizyty uczniowie samodzielnie wydrukowali własne zakładki do książki.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Ikon. Wystawa, którą tam oglądaliśmy ma charakter multimedialny. Eksponaty wzbogacone w oprawę świetlną , obrazową i dźwiękową  nawiązywały do wnętrza cerkwi, pieczary pustelniczej, wiejskiej chaty. To wszystko wprowadzało nas w kompletacyjny nastrój i pomogło zrozumieć rolę ikony w prawosławiu. Uczniowie dowiedzieli się ,że kult  ikony wychodził poza świątynię. Odgrywały doniosłą rolę w życiu codziennym, towarzyszyły człowiekowi w najważniejszych momentach życia.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie „Wersalu północy”- zespołu pałacowo parkowego Branickich w Białymstoku.

przycisk galeriiZobacz także:

Poznaj Polskę – poznajemy Supraśl!

Może Ci się spodobać: